مقالات مهندسی - مقالات مهندسی مکانیک -
انواع بلبرینگهای شیار عمیق و بررسی آنها
90+
ارسال شده در دوشنبه 14 بهمن 1398

بلبرینگ شیار عمیق یکی از انواع بلبرینگ‌هایی است که عناصر چرخش آن‌ها ساچمه یا به عبارتی گوی‌های فولادی است. بلبرینگ شیار عمیق از عمومی‌ترین انواع بلبرینگ‌ها هستند. در این مطلب بهصورت کلی با آنها آشنا می‌شوید. در ادامه با آقای مهندس همراه باشید.

 

 

بلبرینگ شیار عمیق تک ردیفه


بلبرینگ شیار عمیق تک ردیفه، رایج‌ترین نوع یاتاقان غلتشی است. از این بلبرینگ‌ها به‌طور بسیار گسترده‌ای در صنعت استفاده می‌شود. این بلبرینگ‌ها بر روی عناصر چرخششان پوششی دارند که از عموماً جنس فولاد و در بعضی موارد از جنس لاستیک و برای بلبرینگ‌های شیار عمیق بزرگ یا بلبرینگ‌های سرعتبالا از جنس برنج‌اند البته می‌تواند هیچ پوششی هم نداشته باشد. این پوشش می‌تواند در یکطرف یا هر دو طرف بلبرینگ باشد و وظیفه آن نگهداری گریس صنعتی برای روان کاری بلبرینگ است. در مواردی در اطراف بلبرینگ شیار عمیق از خارهای فنری حلقه‌ای استفاده می‌شود.

بلبرینگ های فوق کوچک و مینیاتوری


بلبرینگ مینیاتوری که در ابزارهای فوق دقیق استفاده می‌شود به دو نوع شیار عمیق و تماس زاویه‌ای تقسیم می‌شود. بلبرینگ شیار عمیق مینیاتوری در پنج دسته زیر ارائه می‌شوند:

نوع استاندارد

  • نوعی که حلقه بیرونی آن دارای فلنج است.
  • نوعی که حلقه داخلی آن دارای بیرونزدگی بیشتری است.
  • نوعی که حلقه داخلی علاوه بر بیرون زدگی دارای ضخامتی شعاعی است که اندازه آن بیشتر از ضخامت بلبرینگ است.
  • نوعی که حلقه داخلی و خارجی در جهت شعاعی بسیار نازک هستند. آنها در انواع: باز، پوشش‌دار، و یا مهروموم شده طبقه‌بندی می‌شوند.

ساختار بلبرینگ شیار عمیق در حالت عمومی

بلبرینگ شیار عمیق نسبت به انواع دیگر بلبرینگ‌ها در خود تعداد بسیار بیشتری ساچمه دارد. علت این امر وجود شکاف‌هایی در کنس داخلی و خارجی بلبرینگ است. وجود این شکاف‌ها در بلبرینگ باعث می‌شود که توانایی آن در تحمل نیروهای محوری کاسته شود.

بلبرینگ شیار عمیق مغناطیسی

شیار کنس داخلی در بلبرینگ شیار عمیق مغناطیسی کمی کمعمق‌تر از بلبرینگ شیار عمیق معمولی است. ازآنجاکه حلقه بیرونی دارای شانه در یک سمت خود است، حلقه بیرونی می‌تواند برداشته شود. که مزیت خوبی برای نصب آسان‌تر آن است.  این نوع یاتاقان‌ها به‌صورت دوتایی یا دوبلکس استفاده می‌شود. این بلبرینگ‌ها دارای سوراخ با قطر از ۴ تا ۲۰ میلی‌متر است از این نوع بلبرینگ‌ها در ابزارهای فوق دقیق و ژیروسکوپ‌ها استفاده وسیعی دارد.

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد