مقالات مهندسی - مقالات مهندسی مکانیک -
استاتیک یا ایستایی علم مطالعه نیروها در حالت بدون شتاب
79+
ارسال شده در پنجشنبه 11 ارديبهشت 1399

استاتیک یا ایستایی یکی از دورس پایه رشته مکانیک در تمامی شاخه‌ها است. این درس از مهم‌ترین دروس پایه‌ای است که هر مهندس مکانیک باید پیش از پرداختن به موضوعات دیگر این رشته، آن را به خوبی بیاموزد. استاتیک یکی از جامع‌ترین مباحث فیزیک است که در تمامی دانشکده‌های مهندسی مکانیک جهان تدریس می‌شود. در ادامه با اقای مهندس همراه باشید.

 


استاتیک یا ایستایی یکی از دورس پایه رشته مکانیک در تمامی شاخه‌ها است.این درس از مهم‌ترین دروس پایه‌ای است که هر مهندس مکانیک باید پیش از پرداختن به موضوعات دیگر این رشته، آن را به خوبی بیاموزد. استاتیک یکی از جامع‌ترین مباحث فیزیک است که در تمامی دانشکده‌های مهندسی مکانیک جهان تدریس می‌شود. در ادامه با انجینیک همراه باشید.

استاتیک یا ایستایی را می‌توان اولین درسی از رشته مکانیک نامید که یک دانشجو و علاقه‌مند به این حوزه‌ی مهندسی، باید بیاموزد. استاتیک در تعریف کلی به معنای بررسی انواع حالات بارگذاری (نیروی مستقیم، گشتاور یا تورک و ضربه) و تاثیر آنها بر روی جسم در حالتی است که شتابی ندارد. نداشتن شتاب یا شتاب صفر در علم فیزیک به دو معنا است. یکی در حالتی که جسم هیچ حرکتی ندارد و دیگری این که مرکز جرم جسم با سرعتی ثابت نسبت به زمان در حال حرکت است.

داشجویان رشته‌ی مکانیک در ابتدای آشنایی با استاتیک و مباحث آن، با انواع بردارها و نیروهای برداری و انجام عملیات بر روی آنها آشنا می‌شوند. درک صحیح از بردارها یکی از پیش‌نیازهای اساسی مطالعه‌ ایستایی است. از سرفصل‌های مشترک تدریس شده در این مبحث در دانشگاه‌های مختلف می‌توان به مباحث تعادل دو بعدی و سه بعدی، خرپاها، قاب‌ها، تیرها، ممان اینرسی، کابل‌ها، اصطکاک و کار مجازی اشاره کرد. یکی از کتاب‌های معتبر معرفی شده در دانشگاه‌های ایران به منظور مطالعه‌ی علم ایستایی، کتاب استاتیک نوشته‌ی مریام و کریگ است.

شاخه‌ای از علم ایستایی به نام هیدرواستاتیک نیز وجود دارد که به مطالعه‌ی وضعیت سیالات در حالت سکون می‌پردازد. استفاده از مفاهیم هیدرواستاتیک در علم هیدرولیک بسیار مهم است. از دانشمندانی که در طول تاریخ به مطالعه‌ی این علم پرداخته‌اند نیز می‌توان به ابوریحان بیرونی، ارشمیدس و گالیله اشاره کرد.

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد