مقالات مهندسی - خبرهای دنیای مهندسی -
ربات شناگر سوخت ذوب شده در رآکتور فوکوشیما را کشف می کند
112+
ارسال شده در یکشنبه 27 بهمن 1398

این ربات رباتی است که در زیر آب مأموریتی را دنبال می‌کند که قطعاً از عهده انسان خارج است. رباتی که در این مطلب درباره آن صحبت شده سوخت‌های ذوب شده رآکتور هسته‌ای فوکوشیما را کاوش می‌کند. در ادامه مطلب با اقای مهندس همراه باشید:


 

 

این ربات شناگر با الهام از نوعی ماهی طراحی شده است. او در اولین روز کاری خود نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما را کاوش کرده است. این ربات از داخل نیروگاه فلج شده هسته‌ای فوکوشیما کشور ژاپن تصاویر و سایر اطلاعات مهمی را برداشت کرده است.

این ربات شناگر برای مطالعه آسیب‌ها و پیدا کردن سوخت‌هایی در رآکتورهای هسته‌ای طراحی شده است که کارشناسان می‌گویند این سوخت‌ها ذوب شده‌اندسوخت‌های هسته‌ای ذوب شده عمدتاً به پایین محفظه رآکتور می‌افتاد و همانطور که مشخص است رآکتورهای هسته‌ای توسط آب بسیار رادیواکتیو آب گرفتگی می‌شوند.

شرکت توکیو الکتریک روز چهارشنبه اعلام کرد که رباتی، به نام “ماهی خورشیدی کوچک” (the little Sunfish)، طراحی و ساخته است و آن را وارد مخزن اولیه رآکتور “واحد ۳” در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما کرده است، که توسط زمین لرزه و سونامی در ماه مارس سال ۲۰۱۱ نابود شده بود.

در زیر ویدئوای از کارکرد این ربات شناگر می‌بینید که توسط این شرکت انتشاریافته است.

ربات‌های کنترل از راه دور ابزاری کلیدی برای کاوش در کارخانه‌هایی هستند که برای چند دهه مشغول به کار بوده‌اندمخصوصاً کارخانه‌هایی شبیه به نیروگاه اتمی فوکوشیما که هم دچار حادثه شده‌اند و هم دارای پرتوهای فوق مخرب رادیو اکتیو و آسیب‌های ساختاری جدی هستند.

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد