مقالات مهندسی - مقالات مهندسی مکانیک -
شیر برقی یا سلونوئید ولو  چیست؟ + ویدیو فارسی
191+
ارسال شده در سه شنبه 02 ارديبهشت 1399

با عرض سلام در این بخش از سایت آقای مهندس میخواهیم درباره ی شیر برقی (Solonoid Volvo) و موارد استفاده از آن بگوییم.در ادامه فیلم روش کار با شیر برقی را قرار داده ایم با ما همراه باشید.

به دلیل تفکیک نکردن محل تولید آب گرم چرخشی در تاسیسات حرارتی باعث ایجاد برخی مشکلات در کنترل مصارف گرمایشی ساختمان می شود. به طور دیگر در موتورخانه ها, آب گرم چرخشی در فصل زمستان پس از گرم شدن از دیگها به صورت همزمان برای تامین منبع های آب گرم مصرفی و سیستم های گرمایشی ارسال می شود به این منظور از شیر برقی استفاده می شود.

در دوره های آغاز و یا خاتمه فصل سرما خصوصا مهر ماه و آبان ماه و اسفند ماه و یا روزهای گرم زمستانی به ویژه در ساعتهای میانی روز آب گرم چرخشی با دمای پایین نیاز گرمایشی ساختمان را برطرف می نماید. به عنوان مثال اگر دمای هوای خارج ساختمان (دمای سایه) 18 درجه سانتیگراد باشد آب گرم چرخشی با دمای 45-40  درجه سانتیگراد قادر به تامین دمای مطلوب (24 درجه سانتیگراد) داخل ساختمان می باشد. ولی آیا آب گرم چرخشی 45-40 درجه سانتیگراد قادر به تامین آب گرم مصرفی 47 درجه سانتیگراد می باشد؟ قطعا جواب این سوال منفی است.

شیر برقی یا سلونوئید ولو (Solonoid Volvo)

شیر برقی یا سلونوئید ولو چیست؟

به دلیل بروز این مشکل مشعل های روشن شده تا با افزایش دمای حجم عظیم آب در گردش ساختمان آب گرم مصرفی را به دمای مطلوب برسانند. نتیجه این امر افزایش بی مورد دمای رادیاتور ها و یا وسایل گرمایشی ساختمان و اتلاف انرژی و علاوه بر آن عدم تثبیت درجه حرارت آسایش و ایجاد کلافه گی در محیط زندگی می باشد. جهت رفع مشکل مذکور توسط کنترل یک شیر برقی که داخل موتورخانه و پس از انشعاب گرمایش کلکتور نصب گردیده است در صورت نیاز موتورخانه به صورت on line در زمستان به حالت تابستانی زمستانی تغییر وضعیت می دهد.

نتیجه این امر علاوه بر افزایش تثبیت درجه حرارت آسایش کاهش قابل ملاحظه مصرف سوخت به همراه بازگشت سرمایه در دوره ای کوتاه می باشد. بنابراین On Line summer/winter valve در حدود4 ماه از طول سال را فعال بوده و عملکرد مستمری دارد و در 2 ماه عملکرد نسبی دارد و در 6 ماه تابستان فاقد کارایی است و عملکردی ندارد.

ویدیو روش کار شیر برقی

مزایای سلونوئید ولو

به دلیل موارد ذکر شده عملکرد این شیر موجب می گردد دمای آسایش محیط زندگی در حد مطلوبی تامین گردد. هنگامی که شرط گرمایش برقرار است ولی آب گرم مصرفی دارای دمای مطلوب نیست مشعل ها باید روشن شوند تا شرط آب گرم مصرفی برقرار شود. این امر باعث افزایش بی دلیل دمای رادیاتورها و ایجاد کلافه گی در دمای داخل ساختمان می گردد. در صورت وجود شیر On Line summer/winter valve و استفاده از آن به دلیل مصرف زیاد آب گرم مصرفی دمای آب گرم کاهش می یابد این شیر بسته شده و با کوتاه نمودن مسیر آب گرم چرخشی و کاهش حجم آن در مدت زمان کوتاه تری آب چرخشی را گرم و در نتیجه آب گرم مصرفی با صرف انرژی و هزینه کمتر و در زمان کوتاه تری به دمای مورد نظر میرسد.

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد